Kto jest kim na planie filmowym?

Kto jest kim na planie filmowym?

Kto jest kim, kto za co odpowiada i dlaczego czasem na planie nietrudno jest stać się człowiekiem, który zna się chociaż minimalnie na większości realizowanych wokół zadań, bo po prostu dobrze jest mieć pojęcie o wszystkich ogniwach tej wielkiej machiny, skoro już wszyscy nią podróżują razem? Najpierw przejdźmy razem przez ramowy zakres obowiązków głównych sprawców całego zamieszania.

DOPamina całego planu
Operator. Ten sławny DOP, director of photography, w dopiskach nazw profili operatorów na insta. Jeżeli reżyser jest mózgiem przedsięwzięcia filmowego, to operator jest oczami. I lewym, i prawym, i tym nazwanym jako „trzecie oko”. Oczami tymi łypie przenikliwie na cały obraz, projektując go nie tylko pod kątem walorów wizualnych, kompozycji, zabiegów artystycznych, ale też pod kątem technicznym. Operator operuje na żywym obrazie i żywym pionie operatorskim, blisko współpracując z reżyserem i scenografem. Otaczają go jednak również inne ważne satelity, w postaci asystentów kamery, wózkarzy, oświetleniowców i innych członków wspomnianego pionu, którego operator jest imperatorem, jeżeli rozmiar produkcji na to pozwala. Jeżeli plan startuje o 10 rano, to DOP ustawia nawigację o 4 i jedzie na tę kolejną dziwną lokację, mijając po drodze ciężarówki z dostawami do okolicznych piekarni. Dlaczego? Bo to on, jako oczy produkcji, musi poznać teren i rozplanować wszystkie ruchy. Jest jak Beth Harmon, a każdy plan jest dla niego szachownicą. Osoba na tym stanowisku jest odpowiedzialna przede wszystkim za to, w jaki sposób produkcja będzie realizowana, musi więc wykazywać się rozbudowaną wiedzą, która pozwoli mu ustalić przebieg scen, zaplanować kadry. Zapytaj pierwszego lepszego DOP-a, jak wyglądają jego relacje z reżyserem, to bardzo ciekawy wątek pracy na planie. Łatwo przedstawić pracę operatora za pomocą porównania: reżyser opowiada o tym, co chce zobaczyć i zostawia operatorowi wielkie pudło plasteliny. DOP interpretuje i przystępuje do lepienia… obrazu. To od wielkości budżetu zależy czy lepi głównie sam, czy może liczyć na pomoc innych w większej ekipie: szwenkiera, który poleci z kamerą według wytycznych np. na wózku, oświetleniowca z załogą, ostrzyciela czy innych współpracowników o funkcjach asystujących.

Czy wiesz kim jest DOPamina całego planu?

Pozostałe wpisy
Kto jest kim na planie filmowym?

Reżyser

Czy stylista/ kostiumograf to niezbędne towarzystwo na planie?
Statysta vs. epizodysta oraz dlaczego to nie ta sama rola
BLOG
Kim jest copywriter
Dobry brief – dlaczego jest taki ważny, a jego brak grozi katastrofą?
Rola scenarzysty w produkcji filmowej

W życiu bywa tak, że wiele rzeczy udaje się bez planu, spontaniczność to modne słowo, a o niepisaniu czarnych scenariuszy rapował Wojtek Sokół z WWO. 

Kto jest kim na planie filmowym?

Operator